שלילת רישיון נהיגה – מה חשוב לדעת?

לנהג עומדת הזכות לערער

שלילת רישיון נהיגה? מומלץ מומחה שמכיר את הנושא לעומק

רישיון נהיגה מושג על ידי כל אחד במאמץ לא קטן והינו חשוב מאוד למחזיק בו. היכולת לנהוג באופן עצמאי ללא תלות בתחבורה ציבורית, בבני משפחה ובגורמים אחרים הוא רב חשיבות. ומשום כך, יש לשמור על  הרישיון מכל משמר.

יחד עם זאת, אנשים נקלעים למצבים בהם רישיונם נפסל. לעיתים, באשמתם הישירה, לפעמים, בגלל חוסר תשומת לב רגעית בדרכים, בגלל עייפות, בגלל החלטות שגויות של גורמי האכיפה או השיפוט ובעוד מקרים.

חשוב לדעת, כי בכל מקרה של שלילה עומדת לנהג הזכות לערער על  ההחלטה וכמובן שיש להימנע לחלוטין מנהיגה בזמן פסילה.
כאשר מגיעים למצבים של שלילת רישיון נהיגה הרי שמדובר בנסיבות מורכבות מאוד. לכן, מומלץ לכל נהג לקבל ייעוץ מעורך דין תעבורה מנוסה שמכיר את כל הנושא לעומק.

במידה ושירותיו לא התבקשו כבר בראשית התהליך, אזי מוטב  מאוחר מאשר אף פעם לא,  אך, כמובן שכדאי לעשות זאת בשלבים ראשונים בהם מתחילות הבעיות.

נהיגה בזמן פסילת רישיון - צעד בלתי נבון

פסילות שונות – עונשים שונים

קיימים שלושה סוגים של פסילת רישיונות נהיגה:

הראשונה מטעם בית המשפט והיא תוצאה של פסק דין שניתן לאחר דיון בעבירות תנועה

 בית משפט יכול לפסול לזמן קצוב שנע בין מספר ימים לשנים רבות או לצמיתות. הכול בהתאם לחומרת העבירות, לעבר התנועתי של הנאשם ולנסיבות המקרה.

במקרה כזה, יכול בית המשפט לקבוע סיווג פסילת רישיון. כלומר: להתיר לנאשם נהיגה ברכבים אחרים תחת הגבלות שנקבעות על פי שיקול דעתו. הדבר ניתן במקרים בהם הנהיגה ברכב אחר חיונית לפרנסתו, עקב קשיים בריאותיים, בעיות אישיות ובמקרים אחרים נוספים.

במקרים רבים, מתיר בית המשפט נהיגה ברכבים שנועדו לצורך עבודה כמו מלגזות, טרקטורים וכדומה. אלו הם רכבים שאינם מתופעלים בכבישים, ומשום כך, ההגבלה הזאת אינה מקוממת יתר על  המידה את אנשי המשטרה. 

בתי המשפט אף יתחשבו במקרים בהם העבר התעבורתי  נקי או קל ו/או בעת שעבירות הנהיגה קלות יחסית.  כל זאת בניגוד לעבירות חמורות בהם הם מחמירים כמו נהיגה בשכרות או תחת נהיגה תחת השפעת סמים, למשל.

בכל אופן יש לכבד את החלטת בית המשפט ולפעול בערוצים המקובלים בכדי לערער על ההחלטה. נהיגה בזמן פסילה תהיה צעד לא נבון, בלשון המעטה.

שלילת רישיון

פסילה שנייה מתבצעת על ידי רשות  הרישוי שמוטלת עקב צבירת נקודות חובה

זוהי פסילת רישיון ענישתית שחלה על כל סוגי הרישיונות שיש בידי  הנהג.

פסילה שלישית היא על ידי קצין משטרה שנחשבת למנהלתית

הפסילה היא לתקופות שונות עקב ביצוע עבירת תנועה המצביעה על מסוכנות הנהג. מקרים של נהיגה בשכרות או בהשפעת סמים וכדומה.  תאונות דרכים באשמת הנהג עם פגיעות בנפש או קטלניות הם מקרים אופייניים של פסילה כזאת.

הפסילה הזאת תחול על כל סוגי רישיונות הנהיגה שיש בידו למרות שהעבירה נעשתה ברכב מסוים. צבירת נקודות עקב עבירות תנועה מסוימות יכולה להוביל במקרים רבים לשלילת רישיונות לתקופות שונות. חשוב לדעת, כי פסילת רישיון של למעלה משנה מחייבת תהליך קבלת רישיון חדש. הדבר אומר, מבחני תיאוריה ומבחנים מעשיים על כל המשתמע מהם.

מקרים גבוליים שבהם יכול לסייע עורך דין תעבורה

עזרת עורך דין תעבורה במקרים של שלילת רישיון נהיגה חשובה מאוד בעיקר בעת שקיימים מקרים גבוליים רבים שבהם לשופט יש שיקול דעת בקבלת פסק הדין, אבל לא רק. הדבר הראשון אותו ימליץ כל עו”ד תעבורה הוא להימנע מנהיגה בזמן פסילת רישיון.

ראשית, עורך הדין יכול לאמוד את סיכויי הזכייה בתביעה או בערעור כאשר הוא לומד את התיק. הוא יכול לייעץ להתמודד בכל המרץ מול בית המשפט, מול המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, מול וועדת הערר שלו, מול המשטרה ומשרד הרישוי.

במקרים אחרים, הוא יכול להמליץ להגיע לעסקת טיעון שתעניק ללקוחו את  המוצא הטוב והזול ביותר כמובן, שהוא יכול להמליץ לקבל את הדין כאשר העבירות בלתי ניתנות לערעור. הוא ינסה, במקרים כאלו, לקבל הקלות בעונש ככל  הניתן. הוא ישתמש בכל  הניסיון שברשותו לייעוץ וייצוג הולמים.

עורך דין תעבורה - Entezam

עורך דין תעבורה - Entezam

עורך דין בעל נסיון של מעל 10 שנים בתחום התעבורה. מתמחה ומייצג נהגים בעבירות נהיגה בשכרות, תאונות דרכים ועוד.

Leave a Replay

עורך דין תעבורה - Entezam

מומחה תעבורה בעל נסיון של 10+ שנים בתחום המשפט והתעבורה.

לייעוץ ללא התחייבות בתחום התעבורה

מאמרים אחרונים

לייעוץ חינם ללא התחייבות – 052-9787211