נהיגה תחת השפעת סמים

עורך דין תעבורה ידע כיצד לטעון בבית משפט

חשוד בנהיגה תחת השפעת סמים? צפה לעונש חמור

נהיגה תחת השפעת סם נחשבת לעבירה חמורה שהעונש עליה הינו קשה מאוד. המחוקק, רשויות האכיפה ובתי משפט הם אלו שמתמודדים עם התופעה שגובה נפגעים שונים בתאונות דרכים לאורך כל שנה.

המשטרה היא שבודקת חשד לנהיגה תחת השפעת סמים ועושה זאת בשתי דרכים. האחת היא באמצעות בדיקת שתן והשנייה באמצעות בדיקת דם.

בניגוד לבדיקת נהיגה תחת השפעת אלכוהול, חייב השוטר לציין כי יש לו חשד סביר לכך שהנהג הינו תחת השפעת סם. לשאלת החשד יש משמעות רבה, שכן, חיפוש שנעשה ללא יסוד סביר לחשד הינו פסול ועלול להוביל לפסילת הבדיקה ולזיכוי הנהג מכל אשמה.

עורכי דין לתעבורה המתמחים בנושא של נהיגה תחת סם מנצלים רבות מצבים אלו בעת ייצוג לקוחותיהם בבית משפט. ובמקרים רבים, מצליחים בטענותיהם.

נהיגה תחת השפעת סם

חשוב לדעת, כי שוטר יכול לבקש לעשות חיפוש בהסכמה על גופו של הנחשד. הוא יוכל לבקש הסכמת הנבדק אבל אמור להסביר כי סירוב לבדיקה לא ישמש נגד הנאשם ולא יתבצע בניגוד להסכמה.

לכן, במקרים רבים, ההמלצה היא להתנגד לביצוע החיפוש ולו רק מהסיבה שלא תצמח ממנו שום תועלת.

הדברים שונים במצב בו אכן יש יסוד לביצוע חיפוש. אז ההתנגדות לחיפוש של  הנהג יכולה להביא לכך שהוא יואשם כמי נמצא אשם בנהיגה תחת השפעת סמים.

בית המשפט יטען כי עצם ההתנגדות תוכיח כי בגופו הייתה כמות סמים גדולה מהמותר. במקרה כזה יוטל עונש חמור על  הנהג. יחד עם זאת, חשוב לדעת כי גם במקרה כזה של סירוב על המדינה להוכיח כי הנאשם סירב לבדיקה חרף העובדה שהוסברה לו משמעות הסירוב והשלכותיו.

כל תשובה נרשמת ויכולה לשמש נגדו בבית משפט

בדיקה נוספת שמתבצעת היא בדיקת מאפיינים. השוטר מבקש מהנהג החשוד לבצע שורה של מבחנים: עמידה, הליכה בקו ישר והבאת האצבע לקצה האף.

הנהג יכול לסרב לבדיקות אלו בגלל שאין חובה חוקית לעשותם. אבל במידה והוא ביצע אותם וייכשל בהם התוצאות תילקחנה בחשבון לרעתו בעת הדיון, והוא יכול להיענש בגינם בגלל החשד שהוא היה תחת השפעת סמים.

לכן, ההמלצה,לרוב, היא להימנע מבדיקת המאפיינים. לעומת זאת, במקרים בהם הנהג בטוח שהוא חף מפשע כדאי לבצעם.

במהלך פעילות מול נהג חשוד בנהיגה תחת השפעת סמים עורכים תשאול. כל תשובה נרשמת והודאה בנהיגה תחת השפעת סם יכולה לשמש נגד הנהג בבית המשפט. משום כך, מומלץ להיעזר בעורך דין שניתן להתייעץ עימו בנסיבות אלו. הוא יכול לתת עצה שתמנע הסתבכות עתידית מיותרת.

נהיגה תחת השפעת סמים

עורך דין מומחה יכול למזער נזקים רבים

העונשים  המרביים על נהיגה תחת השפעת סמים היא שנתיים פסילת רישיון לצד עונשים אחרים דוגמת מאסר על תנאי, פסילה על תנאי, קנס, ובמקרים חמורים,  מאסר  בפועל.

לשופט היושב בדין יש אפשרות להקל מעונש פסילת המינימום אבל חייב לנמק זאת בגזר הדין. ההקלות ניתנות במקרים נדירים. לקצין משטרה יש סמכות לפסילת רישיון מנהלתית למשך 30 ימים, ובנוסף, לאסור את  השימוש ברכב ל 30 ימים.

לפני החלטתו עורך הקצין שימוע לנהג ובמסגרתו הוא יכול לטעון טענות להגנתו. ההחלטה הסופית ניתנת בהתאם לחומרת העבירה ותוצאותיה, ביחס לעברו התעבורתי של הנהג ועוד.

ייצוג על ידי עורך דין תעבורה הבקיא בדיני תעבורה וכן נהיגה בשכרות נחוצה בעת השימוע ובשלבים מאוחרים יותר כשמגיעים לבית  המשפט. העונשים הם כבדים והנזקים בגינם יכולים להיגרר שנים קדימה. פסילת רישיון למשך יותר משנה דורשת השגת רישיון נהיגה מחדש כולל תיאוריה וטסט. כל זאת לצד הירידה באיכות החיים ללא רישיון. עורך דין מומחה בתחום יכול למזער נזקים רבים וטוב לשכור שירותיו.

קראו גם אודות נהיגה ללא רשיון

עורך דין תעבורה - Entezam

עורך דין תעבורה - Entezam

עורך דין בעל נסיון של מעל 10 שנים בתחום התעבורה. מתמחה ומייצג נהגים בעבירות נהיגה בשכרות, תאונות דרכים ועוד.

Leave a Replay

עורך דין תעבורה - Entezam

מומחה תעבורה בעל נסיון של 10+ שנים בתחום המשפט והתעבורה.

לייעוץ ללא התחייבות בתחום התעבורה

מאמרים אחרונים

לייעוץ חינם ללא התחייבות – 052-9787211