נהיגה ללא רישיון

עונש חמור ועד שנתיים שנות מאסר

נהיגה ללא רישיון? הפרה בוטה של חוקי המדינה

ממשלות ישראל לדורותיהן חוקקו חוקים רבים וקבעו תקנות שונות בנושאי התחבורה היבשתית. משרד התחבורה האחראי על תחומים אלו קבע אותם לצורך הסדרת נושאים חשובים וחיוניים כמו: רישוי למכוניות, תמרורים, רישיונות נהיגה ועוד.

אחד החשובים בהם הוא נוהל קבלת רישיון נהיגה. כל אחד בהגיעו לגיל 16 שנים ותשעה חודשים חייב לעבור מבחן תיאוריה ומבחן מעשי על מנת לקבל רישיון. הצלחה בשניהם מקנה לו את  הרישיון  הנכסף. המבחנים מצריכים לימוד רציני לתיאוריה ולקיחת שיעורים מעשיים אצל מורה לנהיגה מוסמך.

כל הפרוצדורה הזאת נועדה לכך שכל נהג בכל גיל יהיה מיומן בנהיגה ובשליטה על כלי הרכב. נהיגה ללא רישיון היא איפה הפרה בוטה על חוקי המדינה, מסכנת את הנהג, הנוסעים עימו ויתר משתמשי הדרכים.

 נהיגה ללא רשיון נהיגה

נהגת ומעולם לא קיבלת רישיון נהיגה? החוק רואה זאת בחומרה רבה

סעיף 10 לפקודת התעבורה מבחין בין כמה מצבים וקובע כמה כללים. האחד הוא שאדם לא ינהג ברכב מנועי אלא אם הוא בעל רישיון נהיגה תקף לאותו סוג רכב ובהתאם לתנאי הרישיון שבידיו. בנוסף, נקבע כי אדם  המחזיק רכב בידיו לא ירשה לנהוג בו למי שאינו רשאי לנהוג בו.

מבחינים במספר סוגי עבירות: נהיגה במצב של אי חידוש רישיון נהיגה של אדם שהיה לו בעבר רישיון.

מקרה שני הוא בעת נהיגה ללא רישיון נהיגה – בלתי מורשה.

פקודת התעבורה עשה אבחנה בין שני המקרים כאשר היא רואה בחומרה גדולה יותר את המקרה של נהיגה למי שמעולם לא היה לו רישיון נהיגה. מטבע הדברים, נהג שלא קבל רישיון מעולם הוא פחות מיומן, או שלא קבל את הרישיון בגלל סיבת שונות: בריאותיות, נפשיות ואחרות.

 נהיגה ללא רשיון נהיגה

עבירה של נהיגה ללא רישיון נהיגה בתוקף הינה פחות חמורה ונחשבת לטכנית במהותה. לרוב, היא נובעת מאי תשלום אגרת רישיון נהיגה, קנסות וכדומה.

בתי משפט מייחסים חשיבות לעבירה הזאת, אבל, במקרים רבים, נוטים להקל על  הנאשמים בהנחה שהבעיה היא כלכלית. כאשר אין באפשרותם לשלם קנסות ואגרות אין רשות הרישוי מחדשת להם את הרישיון והם הופכים לעבריינים באחת.

בנקודת זמן כזאת יכול עורך דין לענייני תעבורה לסייע ולנסות להשיג מבית המשפט עונש קטן בדמות קנס. עורך דין אף ימליץ ללקוחו להסדיר את נושא תשלומי הקנס או האגרות טרם הגיע מועד הדיון בבית המשפט בעניינו.

השופטים יתחשבו בכך שהוא תקן את הפגם ויקלו בעונשו. לנגד עיניהם עומדת גם רמת הסיכון המופחתת של נהג אשר לא מסכן את משתמשי הדרך ואשר לא חדש רישיונו מסיבות טכניות.

 נהיגה ללא רשיון נהיגה

נהיגה ללא רשיון נהיגה? בדרך כלל צעירים המבצעים נסיעות ראווה

עבירה של אדם  הנוהג ברכב מבלי שהיה לו מעולם רישיון נהיגה מסכנת את משתמשי הדרך, ומשום כך, העונש עליה הינו חמור ועלול להיות עד שנתיים מאסר.

עונשים אחרים המוטלים הם מאסר על תנאי ופסילת רישיון של שלושה חודשים. משמעות המונח פסילה למי שאין לו רישיון היא שכאשר הוא יקבל רישיון תקני ייכנס העונש לתוקף. הוא יהיה מנוע מלנהוג ברכב לאורך תקופת הפסילה שנקבעה. בתי משפט לא נוטים, לרוב, להכניס למאסר נהגים בגין עבירה כזאת אבל  הדבר אפשרי.

הרצון הוא לשמור על חיי משתמשי הדרכים האחרים וגם מתן עונש מרתיע. במקרים רבים, החוטאים בעבירה זאת הם צעירים אשר לוקחים ללא רשות רכב לנסיעות ראווה. החוק גם מתייחס לגבי שימוש ברכב ללא רשות בין אם בידיעת הבעלים או בלעדיהם, וקיימים עונשים הניתנים במצבים שונים.

מומלץ לקבל ייעוץ בכל הנושא של נהיגה ללא רשיון נהיגה ובעבירות דומות אחרות אצל עורך דין תעבורה מומחה. הוא ישתמש בכל  הידע והניסיון שלו לסייע ללקוחותיו.

עורך דין תעבורה - Entezam

עורך דין תעבורה - Entezam

עורך דין בעל נסיון של מעל 10 שנים בתחום התעבורה. מתמחה ומייצג נהגים בעבירות נהיגה בשכרות, תאונות דרכים ועוד.

Leave a Replay

עורך דין תעבורה - Entezam

מומחה תעבורה בעל נסיון של 10+ שנים בתחום המשפט והתעבורה.

לייעוץ ללא התחייבות בתחום התעבורה

מאמרים אחרונים

לייעוץ חינם ללא התחייבות – 052-9787211