החזרי מס – כך תקבלו כסף שמגיע לכם

החזרי מס מהמדינה

כל אזרח במדינה אמור לשלם כשכיר מס הכנסה שנתי בגובה מסוים. תקרת המס משתנה בהתאם למצבו המשפחתי של האזרח, מספר ילדיו, אם הוא גרוש והוא משלם מזונות וקריטריונים נוספים כמו אדם שהחליף מקום עבודה במהלך השנה, מי שלא עבד כמה חודשים וקיבל דמי אבטלה או דמי לידה ועוד . על פי הקריטריונים הללו מחושב לכל אדם המס החודשי והשנתי שלו.

בנוסף לכך, אדם שחוסך בכל חודש כספים עבור קופות גמל, קרנות פנסיה, ביטוחי חיים או ביטוחי מנהלים, אמור לקבל החזר מס עבור חלק מההתחייבויות הללו כי הן מוכרות במס. כשהסכומים הללו מתווספים לסך המס השנתי ששולם, נוצר מצב שהאזרח שילם מס ביתר, כלומר סך התשלומים עבר את הרף המגיע למשרד האוצר ולכן הוא זכאי לקבלת החזר מרשות המיסים, של כל הכספים ששולמו ביתר.

תחשיב המס נראה כדבר מסובך, אך הוא אינו מסובך כלל ואפשר לבצע את התחשיב במחשב האישי באמצעות הסימולטור כדי לראות אם אכן שולם מס ביתר, או אפשר לפנות לעסקים שזו מהות עבודתם לבקש החזרי מס עבור הלקוחות .

אם בבדיקה מגיע החזרי מס, כדאי להגיש דוח אישי, אם שולם מס כיאות ואין החזר, אין צורך להגיש דוח אישי.

בדיקת זכאות להחזר מס

כדי לבדוק את הנתונים יש לאסוף כמה מסמכים שמכילים את המידע האקוטי על ההכנסות ותשלומי המס שבוצעו במהלך השנה החולפת. תחשיב מס מתבצע עבור שנה מלאה לדוגמה עבור שנת הכספים 2017 שהתחילה בחודש ינואר והסתיימה בדצמבר 2017 , אפשר להגיש דוחות אישיים החל באפריל 2018 עבור כל ההכנסות וההוצאות המוכרות שהיו בשנה הקודמת.

פרוט המסמכים הנחוצים לצורך חישוב ההחזר הכספי

  • טופסי 106 עבור שני בני הזוג . אם הם עבדו בכמה מקומות עבודה, יש להעביר את כל טופסי ה – 106 כך שבסך הכול ייראו הכנסות עבור כל 12 החודשים אם אכן עבדו בכולם או רק בחלקם.
  • אישורים מחברות הביטוח על סך ההפקדות בקופות גמל, קרנות פנסיה ביטוח מנהלים, וקרנות פנסיה. עבור ביטוחי הבריאות אין החזר מס ולכן אין צורך להעביר אתת האישורים הללו.
  • אישורים על תרומות לגופים שונים שקיבלו אישור מרשות המיסים על פי סעיף 46 שהכספים מוכרים כמס עבור התורם .

הגשת הדוחות לכמה שנים אחורה

רשות המיסים קבעה כי אפשר להגיש דוחות אישיים הכוללים בקשה להחזר מס עבור שש שנים אחורה. כלומר, אנחנו כעת בשנת 2018 ולכן אפשר להגיש שש דוחות אישיים נפרדים עבור ההכנסות וההוצאות המוכרות שהיו בכל אחת מהשנים 2017-2012 .

אופן הגשת הדוחות לרשות המיסים

מאתר רשות המיסים אפשר להוריד את הטפסים הרלבנטיים ולמלא אותם על פי ההנחיות המפורטות באתר. יש לשים לב לכלול את המידע במקומות המיועדים לכך כך שהתחשיב הכללי יתבצע נכון.

אפשר גם להגיש את המסמכים והדוחות באמצעות החברות המקצועיות העוסקות בכך, עובדיהם הם בעלי ניסיון רב, הם מיומנים בכל התחום הזה, מכירים את כל החוקים על כל היבטיהם ולכן מכינים את הניירת באופן מושלם. עבור עבודה זו גובים העסקים הללו עמלה בסכום שנקבע מראש בין הצדדים. כשהאזרח מקבל את הכספים שהובטחו על פי תוצאות הסימולטור או סכום מופחת, הוא אמור לשלם להם את האחוזים שנקבעו.

 

 

רשות המיסים קולטת הנתונים ומבצעת הצלבת מידע מול הנתונים הקיימים אצלם. אם קיים פער לכאן או לכאן, הדוח המועבר לאזרח הוא על פי הנתונים הקיימים בידיהם . אם מדובר בנתונים שגויים אפשר להגיש בקשה לתיקון הדוח תוך העברת נימוקים והסברים וברוב המקרים הדוח יתוקן והתחשיב ישתנה.

סך ההחזרים משתנה מאדם לאדם כיוון שהתחשיב תלוי בפרמטרים רבים . ברוב המקרים מדובר במאות ועד אלפי שקלים.

עורך דין תעבורה - Entezam

עורך דין תעבורה - Entezam

עורך דין בעל נסיון של מעל 10 שנים בתחום התעבורה. מתמחה ומייצג נהגים בעבירות נהיגה בשכרות, תאונות דרכים ועוד.

Leave a Replay

עורך דין תעבורה - Entezam

מומחה תעבורה בעל נסיון של 10+ שנים בתחום המשפט והתעבורה.

לייעוץ ללא התחייבות בתחום התעבורה

מאמרים אחרונים

לייעוץ חינם ללא התחייבות – 052-9787211