חוק אופניים חשמליים

חוק אופניים חשמליים

תאונות הדרכים הקטלניות שקורות עקב השימוש באופניים חשמליים יצרו צורך לחוקק חוקי תעבורה חדשים כדי להגן על הציבור.

לאור המקרים הללו קיים צורך בהכשרה של רוכבי האופניים, הגברת האכיפה והענישה של רוכבי האופניים מסוג זה. במקביל לחוק, החלה גם תוכנית הסברה ממוקדת לציבור הרוכבים ולהוריהם כדי להטמיע את חשיבות הנהיגה כחוק ומתן תשומת לב מרבית לכל מה שקורה בדרכים.

רוכבים על אופניים חשמליים

קיימים שני סוגים של רוכבי אופניים חשמליים, הקבוצה הראשונה הם אלו שרוכבים על האופניים הללו אך יש ברשותם גם רישיון, נהיגה לרכב דו גלגלי או לרכב, כך שיש להם ידע בנושא התעבורה, ההתנהלות בכבישים, הזהירות הנדרשת, התמרורים ועוד. הקבוצה השנייה הם נערים ונערות בני 16 ומעלה שאין ברשותם עדיין רישיון נהיגה וחלקם לומדים תיאוריה בבתי הספר.

בהתאם לתוכנית החדשה שנכנסה לתוקף ביום 1.1.2019 מחויבים הצעירים הללו לעבור קורס מיוחד שיופעל על ידי הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים שבו ילמדו את כל הקשור לרכיבה על אופניים חשמליים. בתום הלימוד, ייערך מבחן ומי שיעבור אותו יקבל אישור שהוא כשיר ויוכל לרכב על אופניים חשמליים.

אכיפה החוק החדש ונקיטת סנקציות מנהליות

חל איסור על רכיבה באופניים הללו למי שעדיין לא מלאו לו 16 ולכן אם ייתפס רוכב שגילו צעיר יותר יוחרמו אופניו ובנוסף לכך תחול עליו סנקציה והוא יוכל להוציא רישיון נהיגה רק שנה מאוחר יותר מהגיל המותר כעת בחוק. בנוסף לכך אם במסגרת האכיפה ייתפסו אופניים שעברו שינוי במבנה שלהם או בוצע בהם שינוי במגבלת המהירות המותרת שהיא 25 קילומטר בשעה, יוטל קנס בסך 10.000 ₪.

בעלי עסקים למכירת אופניים שייתפסו כשהם מוכרים אופניים חשמליים או אופניים לא חוקיים לצעירים שעדיין לא מלאו להם 16 עלולים להפסיד את רישיון העסק שלהם וגם לשאת בקנס בסך 10,000 ₪.

קנסות יוטלו גם על מי שנוסע באופניים או בקורקינט ללא קסדה, מי שמשוחח בטלפון תוך כדי נסיעה או רוכב עם אוזניות כיוון שאינו מסוגל לראות ולשמוע מה קורה סביבו.

עורך דין תעבורה - Entezam

עורך דין תעבורה - Entezam

עורך דין בעל נסיון של מעל 10 שנים בתחום התעבורה. מתמחה ומייצג נהגים בעבירות נהיגה בשכרות, תאונות דרכים ועוד.

Leave a Replay

עורך דין תעבורה - Entezam

מומחה תעבורה בעל נסיון של 10+ שנים בתחום המשפט והתעבורה.

לייעוץ ללא התחייבות בתחום התעבורה

מאמרים אחרונים

לייעוץ חינם ללא התחייבות – 052-9787211